سانسوریا

توسط
در نهالستان

انواع گیاه سانسوریا:

سانسوریا

سانسوریا برگ ساده پا کوتاه و پا بلند، سانسوریا برگ ایلق پاکوتاه و پا بلند انواعی از این گیاه میباشند که بیشتر میبینیم.
نهالستان جلیلی

تکثیر سانسوریا:

گیاه سانسوریا را میتوانید ازطریق تقسیمات برگ تکثیر بکنید. ولی، نوارهای زرد رنگی که در سر تا سر دوطرف طول برگ امتداد داد از بین می روند. بنابراین بهتر میباشد، این گیاه را از راه پاجوش تکثیر بکنید. اواخر بهار تا اواسط تابستان که گیاه در مقابل جابجایی مقاوم میباشد. بهترین زمان برای تکثیر میباشد.برای این کار، گیاه را ازگلدانش بیرون آورید و پا جوش هایی را که بلندی آن ها به 20 سانتیمتر هم میرسند، با دقت جدا کنید و درگلدان مناسب حاوی کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس قرار بدهید. اگر پاجوش زیاد تکانمی خورد چوبی را بعنوان تکیه گاه در گلدان بگذارید تا گیاه محکم بشود. گلدان را در نور مناسب و دمای حدود 18 تا 21 درجه سانتیگراد نگاه دارید وسعی کنید خاک همیشه خیلی کم ،مرطوب باشد.
درقلمه برگ ، برگ ها را به قسمت هایی به طول 10 سانتی متر بریده و در دمای 20- 18 درجه بصورت عمودی در محیط کشت (ماسه ) قرار میدهیم تا ریشه وجوانه نا بجا از محل بریده شده برگ ظاهر بگردد . این روش تکثیر بسیار راحت میباشد ولی چنانچه از گونه های ابلق استفاده گردد ، گیاهان جدید ایجاد شده دارای حاشیه طلایی نخواهند بود . طولانی بودن تا رسیدن به نتیجه مطلوب میباشد.
روش ازدیاد از راه پا جوش در زمان کوتاهتر و آسان تر از راه قلمه برگ می باشد ونتیجه بهتری نیز دارد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب تر و کوتاه تر چند پا جوش را در یک گلدان بکارید.
• دقت داشته باشید در زمان تکثیر به روش برگ، هر قطعه از سانسوریا رو وارونه در ماسه نزارید چون گیاه شما از بین میره.
• برای تکثیر قلمه برگی سانسوریا از واریته دور طلایی قبل از کاشت در ماسه حتما یک قطعه از پایین قلمه بصورت هشتی ببرید و بعد گیاه رو بکارید. این کار کمک میکند جوانه های تازه متولد شده هم دور طلایی باشن در غیر این صورت جوانه های جدید ساده بوجود میان.
• این گیاه توانایی بالایی در تصفیه هوای محیط دارد. پس به شما پیشنهاد میکنیم از این گیاه در اتاق خوابتان استفاده بکنید. هم زیبایی خاصی به اتاق خوابتان میدهد و هم سلامتی رو برایتان به ارمغان میارورد.
• یکی از نکات مفید و مثبت دیگری که این گیاه کم توقع دارد این است که بخاطر بافت پر آب و گوشتی خودش توانایی بسیار زیادی در مقاومت در برابر بی آبی و خشکی دارد. پس با خیال راحت به سفرهای دو سه هفته ای بروید و هیچ نگرانی نداشته باشید.
• شاید این را ندانید اما سانسوریا در زمان بالغ شدنش به گل میشینه ینی تولد یک گل خوشبو از سانسوریا که هوا رو معطر میکند. این گل به رنگ سفید و سبز میباشد اما زیبایی خاصی نداره.
نهالستان جلیلی بهترین نهالستان در کرج
این پست توصیه می شود

نظرات