نهال آلبالو (نهالستان جلیلی)

توسط
در نهالستان

 آلبالو:

آلبالو میوه درشت و دم کوتاه دارد و نسبت به ارقام دیگر زمان گلدهی دیرتری دارد. ارتفاع آن تا 8 متر هم میرسد. میوه ی درخت بعد از رسیدن، می ریزد. به دلیل مقاومت بالای درخت، میتوان در اغلب مناطق ، اعم از مناطق مرتفع یا پست ، آنرا به خوبی کشت و پرورش داد.

خواص آلبالو:

آلبالو خون بدن را تصفیه میکند و سبب شفاف شدن رنگ پوست صورت می‌شود.
فشار خون را پایین می آورد و ضد نقرس میباشد.
ضد مواد صفراوی ، ضد حالت تهوع و ضد سنگ کلیه است.
مسکن تشنگی و اشتها آور است.
آب آلبالو جهت دفع سنگ‌های کلیه و مثانه بسیار مناسب است.
ناراحتی‌های روحی همچون افسردگی و اضطراب و خستگی جسمی را از بین میبرد.

شرایط محیطی:

مقاومت این درخت در گرما و سرما زیاد است. اما در مناطق خیلی گرم از کاشت آن خوداری کنید. همچنین تحمل خاک شور و قلیایی را نیز دارد و در هر نوع خاکی میروید اما خاک های لیمونی رسی مناسب تر هستند.
جوانه های درخت تا دمای منفی 25 را تحمل میکنند.

تکثیر گیاه آلبالو:

آلبالوی مجاری پاجوش ندارد و بر روی درخت آلبالوی وحشی پیوند میشوند.

آفات و بیماری ها:

این نوع آلبالو از نوادر درختانی است که آفت ندارند.

آلبالو از نظر گیاه شناسی بسیار به گیلاس شباهت دارد. آلبالو بومی نواحی بین دریای خزر و دریای سیاه است که احتمالاً بذر آن توسط پرندگان به سایر نقاط از جمله اروپا برده شده است. مناطق عمده کشت آلبالو فرانسه، یوگسلاوی و آلمان میباشد.

اقلیم و آب و هوا و دمای مناسب:

نیاز سرمایی آلبالو بین ۱۶۰۰-۶۰۰ ساعت زیر ۷ درجه سانتیگراد میباشد. تابستان های خشک و خنک برای این درخت مناسب است. مقاومت به سرما به اندازه سیب است. ریشه آلبالو در برابر خاک مرطوب نسبت به گیلاس دارای مقاومت بیشتری است و ریشه آلبالو سطحی و تا حداکثر عمق ۵/۱ متر گسترش مییابد.

گیاه شناسی:

آلبالو گیاهی خزان پذیر با برگ های لوزی به صورت متناوب روی شاخه قرار دارند. رنگ پوست آن قهوه ای روشن تا نقره ای است. آلبالو از نظر حجم در مقایسه با گیلاس جای کمتری را اشغال میکند.

ارتفاع درختان آلبالو ۴-۲ متر و ساقه بعضی از ارقام بسیار قابل انعطاف است و براحتی بدون آنکه شکسته شود خم میشود به همین دلیل در چیدن میوه بعضی ارقام نیازی به نردبان نمیباشد و میتوان درخت را خم کرد و میوه آنرا چید. گل روی اسپورهای سـالهای قبل و همچنین روی شــاخه های ســال قبل هم تشکیل میشود. گل ها بصورت ۵-۳ تایی در یک جوانه ظاهر و گلها دارای ۵ گلبرگ، ۵ کاسبرگ، پرچم و یک مادگی است. بر عکس گیلاس آلبالو خود بارور است و برای تلقیح نیازی به ارقام گرده افشان ندارد. گرده ‌آلبالو میتواند گل گیلاس را تلقیح کند.
گل آلبالو معمولاً دیرتر از سایر میوه های هسته دار باز میشود بهمین دلیل معمولاً با خطر سرمازدگی مواجه نمیشود. میوه آلبالو دارای دم بلند که بر اساس بلندی یا کوتاهی دم تقسیم بندی میشود و معمولاً ارقام دم کوتاه مرغوب ترند.

این پست توصیه می شود

نظرات