نهال آلبالو

توسط
در نهالستان

نهال آلبالو:

نهالستان/

آلبالو با نام علمى Prunus cerasus از خانواده Rosacea است.

آلبالو گیاهی ست خزان پذیر با برگ های لوزی بصورت متناوب روی شاخه قرار دارند. رنگ پوست آن قهوه ای روشن تا نقره ای میباشد. آلبالو از نظر حجم در مقایسه با گیلاس جای کمتری را نیز اشغال میکند.
ارتفاع درختان آلبالو 4 تا 2 متر و ساقه بعضی از ارقام بسیار قابل انعطاف است و به راحتی بدون آنکه شکسته شود خم میشود به همین دلیل در چیدن میوه بعضی ارقام نیازی به نردبان نمیباشد و میتوان درخت را خم کرد و میوه آنرا چید. گل روی اسپورهای سـال های قبل و همچنین روی شــاخه های ســال قبل هم تشکیل میشود. گل ها بصورت 5تا3 تایی در یک جوانه ظاهر و گل ها دارای 5 گلبرگ، 5 کاسبرگ، پرچم و یک مادگی است. بر عکس گیلاس آلبالو خود بارور است و برای تلقیح نیازی به ارقام گرده افشان ندارد. گرده ‌آلبالو میتواند گل گیلاس را تلقیح کند.
گل آلبالو معمولاً دیرتر از سایر میوه های هسته دار باز می شود. به همین دلیل معمولاً با خطر سرمازدگی مواجه نمیشود. میوه آلبالو دارای دم بلند که بر اساس بلندی یا کوتاهی دم تقسیم بندی میشود و معمولاً ارقام دم کوتاه مرغوب تر میباشند. در اين گياه گل کامل است و قسمت خوراکى ميوه جدار رشد کرده تخمدان مى‌باشد. معمولا 90 روز بعد از اتمام گل درخت میوه آلبالو میرسد و قابل برداشت است و رنگ رسیده آن قرمز تیره است و حدود 95 درصد آلبالو برای تهیه کمپوت و آبمیوه و مربا به بازار عرضه می شود و مصرف خوراکی آن کم است .

اين گياه در مناطقى که به خاطر سرما براى زردآلو و هلو نامناسب هستند به ‌خوبى رشد مى‌کنند و در مناطقى که داراى تابستان‌هاى خنک و خشک میباشد بهتر رشد مى‌کنند. از نظر مقاومت در برابر سرما  آلبالو مشابه سيب است. احتياج سرمائى آلبالو ۶۰۰ تا ۱۶۰۰ ساعت است،ارقام آلبالو معمولاً خودبارور مى‌باشند. گرده‌افشانى توسط حشرات انجام مى‌شود و براى توليد ميوه کافى نياز به کندوگذارى دارند. شکوفه‌ها، به‌صورت جانبى روى سيخک‌هاى کوتاه و روى شاخه‌هاى يک‌ساله نيز ايجاد مى‌شوند تا يک محصول اقتصادى توليد گردد و بدين لحاظ در اين گياهان تنک‌کردن ضرورتى ندارد. گل‌هاى آلبالو  معمولاً بعد از ساير ميوه‌هاى هسته‌دار باز مى‌شوند و اين امر باعث مى‌شود که گياه از خطر سرماى ديررس بهاره در امان بماند.

برای خرید نهال آلبالو با نهالستان جلیلی در تماس باشید.

09122684085

این پست توصیه می شود

نظرات