نهال نارون (نهالستان جلیلی)

نهال نارون

نهالستان/

نهال نارون گیاهی است از خانواده ulmaceae که بومی جنوب اروپا میباشد و گسترش این گیاه تا آسیای کوچک و ایران نیز ادامه یافته است. این نهال بطور معمول تا ارتفاع 30 متر و گاها تا 35 متر رشد میکند. قطر تنه این درخت حدود 1 متر است و دارای تاجی مخروطی و کروی میباشد. سرعت رشد این گیاه متوسط میباشد. شاخه ها کرکی وگاهی صاف میباشند. پوست تنه این درخت به رنگ قهوه ای پررنگ است. چوب این درخت بسیار مرغوب است (مانند چوب درخت راش و گردو) گل هایش دارای پایک کوتاه با 4 پرچم است. این گل ها جنبه ی زینتی ندارند و فصل شکوفایی آنها از اوایل بهار تا انتهای بهر است.
گلها همزمان نر و ماده هستند و گرده افشانی توسط باد صورت می گیرد. برگ هایش تخم مرغی،نا متقارن،نوک تیز وسطح زبر با دندانه های مضاعف است. میوه در این گونه از نارون بالدار،بیضی شکل و با قاعده گوه ای است و دانه نزدیک بانتهای آن قرار گرفته است.

خاک نهال نارون:

خاک لومی، شنی، ماسه ای ،غنی،عمیق و خوب زهکشی شده مناسب است. بطور کلی این درخت در هر نوع خاکی رشد میکند.

نور نهال نارون:

آفتابی یا نیم سایه

دمای مناسب نهال نارون:

دمای بین 1 تا 9 درجه مناسب این گیاه است است.

آبیاری نهال نارون: 

به آبیاری زیادی نیاز ندارد.
اگر آبیاری به صورت یک بار در ماه و عمیق صورت گیرد کافی میباشد.

هرس نهال نارون:

درخت نارون نباید به صورت زیاد هرس شود.اواخر تابستان و یا زمستان، برای هرس کردن این درخت مناسب است.

گونه های نارون:

دارای گونه‌های بسیار متعددی است که تقریبا همه آنها در نیمکره شمالی انتشار دارند. این درختان دارای پوستی بسیار ضخیم ، برگهای ساده با دندانه‌های تیز و پهنکی با کناره پایینی نامتقارن است. گل ها در این جنس نر ماده و همان اختصاص مربوط به تیره اولماسه را دارند. تنها تیره‌ای است که این اختصاص را در راسته گزنه دارد. در طایفه سلتیده علاوه بر گلهای نر ماده گل های پلی گام نیز دیده می‌شود.
3 گونه از نارون در ایران وجود داردو در جنگل و نواحی استپی می روید. نام های مختلفی که در کتب قدیم فارسی و عربی به آنها داده اند عبارتند از:سایه خوش،نارون،دارون،وارون،دردار،سده،پشه دار،پشه غال،نازبن،بوقیصا و شجره البق.

برای خرید نهال نارون با نهالستان جلیلی در تماس باشید.

این پست توصیه می شود

نظرات