هندوانه (نهالستان جلیلی)

توسط
در نهالستان

 

چگونه هندوانه پرورش دهیم :

نهالستان/
جایی را انتخاب بکنید که گیاهتان بتواند نور خورشید را بطور کامل دریافت بکند. هندوانه ها بسیار پر خور هستند، میزان زیادی کود کشاورزی و کود طبیعی و برگ به زمین‌تان اضافه بکنید، با خاک آن خوب کار کنید،  مطمئن بشوید که خاک بخوبی میتواند آب را جذب کند .
مرتب کود دهی بکنید ، از کودهای با نیتروژن بالا آنقدر استفاده کنید تا هنگامی که هندوانه شروع به گل دادن بکند، پس از آن کودتان را به کودهای دارای پتاسیوم و فسفر بالا تغییر دهید،حتی استفاده از کودهای مایع و برگ مانند نیز توصیه می کنیم. گیاه هندوانه بسیار زیاد عاشق آب است، حتما در دوره های کوتاه خشک بودن خاک نیز به آن آب اضافه کنید.  تمام وقت خاک را مرطوب نگه دارید.

نکته مهم : خربزه ها و هندوانه ها تنها به کودهای شیمیایی به حد معادلی نیاز دارند . طبق گفته ی دکتر فریتی باغبانان باید توجه بکنند که بیش از حد به محصولشان نیتروژن اضافه نکنند. ایشان اضافه کردند که نیتروژن بیش از حد زمان چیدن میوه را به تاخیر می‌اندازد پس بنابراین رسیده شدنش نیز به تاخیر می‌افتد . حتی شانس بیمار شدن برگ ها را نیز افزایش می‌دهد. اگر برگ های زیادی بیمار و آفت زده شوند – شکر به اندازه‌ی کافی تولید نمی‌شود و خربزه ها یا هندوانه ها مزه‌ای مانند خیار ( بالنگ ) را می‌دهند.

 

کاشتن  هندوانه در منزل:

اگر منطقه شما دارای فصل کاشت کوتاهی میباشد و یا اینکه میخواهید هرچه سریعتر هندوانه ی شما به نتیجه برسد‌، پس جوانه هارا در ظرف ها یا گلدانهای تکی و جداگانه بکارید. پیشنهاد می کنیم که از گلدانهای دارای کود گیاهی یا زغال سنگ استفاده کنید زیرا بدینوسیله می‌توان آن را مستقیما و با حداقل شک جابجایی‌، گیاه را در باغ بکارید.

در زمین و باغ : تخم های هندوانه را تقریبا حدود 2/5 سانتی متر در زیر خاک قرار بدهید و  آن هارا به صورت ردیفی و با فاصله ای در حدود 90 تا 100 سانتیمتر در میانشان بچینید و ردیف ها را 180 تا 220 سانتی متر از هم فاصله دهید، می توانید دو تا سه تخم را در یک مکان بکارید.

این پست توصیه می شود

نظرات