نهال پرتقال

توسط
در نهالستان

نهال پرتقال:

میوه پرتقال بومی جنوب شرقی آسیا میباشد. این نهال از خانواده ی مرکبات است. ارتفاع این درخت همیشه سبز به 10 متر نیز میرسد. برگ هایش سبزرنگ و چرمی، و گل های سفیدی دارد. از زمان میوه دهی آن، مراقبت از آن آسان است. پرورش آن بصورت پیوندی است که مشهورترین نوع اصلاح شده ی آن تامسون ناول میباشد، پرتقال اولیه کوچک ، تلخ و پر هسته است. پوست میوه نارنجی است و طعم آن متنوع و بصورت شیرین و ترش میباشند.

پوست و آب پرتقال تقویت كننده معده، ضد نفخ و ادرارآور میباشد.
خوردن پرتقال كلسترول خون را پائين مي آورد .
پرتقال دارای ویتامین‌های B، C دارای آهن، کلسیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و مس است .
اسانس آن در عطر سازی نیز استفاده میشود.
خون بدن را تميز ميكند .
ضد اسپاسم و آرام بخش است .
اگر پرتقال را بعد از غذا به عنوان دسر بخورند دهان را پاک و ضدعفونی میکند.

کم آبی برای نهال پرتقال زیان آور است. در بهار و تابستان آبیاری را به طور منظم انجام دهید و در پاییز و زمستان این کار را خیلی کم کنید.
دمای مناسب رشد نهال پرتقال از 25 تا 28 درجه است. گرمای زیاد موجب آسیب آن میشود.
خاک مناسب آن باید داراری زهکشی مناسب، سبک، شنی و رسی باشد که PH 5 تا 7 داشته باشد. از کود نیتروژنه برای تغذیه اش استفاده کنید.
برای هرس نهال، شاخه های مرده و آسیب دیده را جدا کنید.

گونه های مختلف مرکبات اگرچه با روش های متفاوتی مانند کاشت بذر، قلمه زنی، خوابانیدن و پیوند زدن شاخه یا جوانه امکانپذیر میباشد اما معمول ترین شیوه در سطح جهانی استفاده از پیوند جوانه و به طور خواص، پیوند سپری است. در خانواده مرکبات میتوان براحتی گونه ها و حتی جنس های مختلف را به سهولت و بدون ظهور علایم ناسازگاری به یکدیگر پیوند زده و ترکیب های مختلفی از پایه و پیوندک را به منظورهای مختلف ایجاد کرد. پیوند زدن برای تکثیر مرکبات رایج ترین نوع پیوند هم پیوند تی و اسکنه ای میباشد.

این پست توصیه می شود

نظرات