کاشت نهال پسته

توسط
در نهالستان

روش كشت پسته:

در این روش نهال پسته را مستقيم در خاک اصلي مي‌كارند، اگر آب باغ شما شور نیست و ميتوانيد پسته را در زمين اصلي سبز كنيد، میتوانید از روش كاشت مستقيم استفاده كنيد، چون رشد نهال در اين روش بيشتر است، براي اين منظور بهتر است از پسته هاي دست پوست استفاده كنيد (پسته‌هايي كه با دستگاه پوست گرفته شده است، براي كاشت به این شیوه مناسب نيست).

به این دلیل، در اوايل فروردين ابتدا پسته‌ها را بشوييد و داخل آب خيس كنيد دو تا سه بار آب آن را عوض كنيد و تا مدت 24 ساعت داخل آب بگذاريد تا بماند، پس از 24 ساعت از آب خارج كرده و بين يك پارچه نخي و روي يك سيني پهن كنيد و در يك اتاق كه دماي آن حدود 24 درجه است (دماي معمولي يك اتاق كه در آن زندگي مي كنيم) اجازه دهید بماند تا زماني كه جوانه بزند. توجه کنید، رطوبت پسته‌ها همواره حفظ و به عبارتی پارچه خشك نشود.

زمانی که جوانه‌ها به حدودا نيم سانتي متر رسيد، به زمين اصلي منتقل كنيد. بهتر است موقع كاشت، جوانه به سمت پايين باشد. پس از كاشت پسته، روي سطح خاك را مخلوط كود گاوي و كمي ماسه بريزيد و چنانچه احتمال ميدهيد پسته‌ها را جانوراني مانند روباه و كلاغ بيرون بياورند روي آن را بوسيله ی خار و يا ظرف يكبار مصرف بپوشانيد.

بهترين زمان برای كاشت نهال پسته:

نهالستان/

مناسبترین زمان کاشت نهال پسته بستگی به شرایط محیط، رقم گیاه و شیوه تکثیر گیاه دارد. بطور کلی از نظر شرایط محیطی، زمان کاشت نهال پسته به شرح زیر میباشد:

در روزهاي آفتابي و گرم و يا يخبندان و روزهايي كه باد شديد است از كاشت نهال پسته باید خودداري شود.

در مناطق دارای آب و هوای گرم و متعدل و همچنین در نواحی با اقلیم نيمه سردسير، بهترين زمان كاشت نهال پسته، فصل پائيز پس از خواب رفتن نهال پسته است.

در مناطق با اقلیم سردسير مناسبترین زمان کاشت نهال پسته، بهتر است بعد از سپري شدن يخبندان انجام گردد.

گفتن این نکته بسیار ضروری است که پایان زمان كاشت نهال پسته در فصل پائيز باید طوري تنظيم و برنامه ريزي شود كه ريشه نهالبا محيط جديد قبل از فرارسيدن يخبندان انس پيدا نموده باشد، لذا بايد پايان زمان كاشت 2 الي 3 هفته قبل از بيداري ظاهري نهال درخت پسته باشد.

این پست توصیه می شود

نظرات