گیاه پاچیرا

توسط
در نهالستان

نهالستان جلیلی در کرج

پاچیرا نماد پول:

در فرهنگ قدیمی چین، گیاه پاچیرا از نماد های ثروت و خوشبختی به حساب می‌آمده و به همین علت به درخت پول هم معروف میباشد.
برخی با خرید گیاه آپارتمانی پول اعتقاد دارند که وضعیت مالی بهتری پیدا خواهند کرد.

روش نگهداری گیاه پاچیرا:

نوبت به روش نگهداری گیاه پاچیرا می‌رسد. همان‌گونه که در ابتدای گفتیم، نگهداری از پاچیرا آسان میباشد. اگر این گیاه را در خانه خود دارید، اما روش نگهداری از آن را بلد نیستید، کافیست به نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم توجه داشته باشید.

آبیاری:

پاچیرای زیبا عاشق خاک مرطوب رو به خشک میباشد. خاک و ریشه خیس اصلا برای آن قابل تحمل نمیباشد. به بدنه این گیاه دقت بکنید، همانگونه که مشخص میباشد هرچه در طول ساقه به سمت پایین برویم، ساقه ضخیم‌تر می‌شود. این قسمت ضخیم، قادر میباشد که آب را برای مدت طولانی ذخیره کند و در هنگام خشکی به نقاط مختلف گیاه برساند.

از بهار تا پاییز، هفته‌ای یکبار گیاه را آبیاری بکنید و با رسیدن زمستان، این میزان را به حداقل برسانید. آبیاری را تا زمانی ادامه بدهید که سطح خاک کاملا اشباع شده باشد و دیگر نتواند آبی جذب کند. پس از چند دقیقه، آب جمع شده در زیر گلدانی را خالی بکنید؛ این کار باعث پیشگیری از تجمع آب و فاسد شدن ریشه می‌شود.
بهتر میباشد از آب باران برای آبیاری پاچیرا استفاده بکنید. انتخاب دیگر، استفاده از آب آهک مخصوص برای گیاهان میباشد. حضور آهک در آب با از بین بردن یون‌های سنگین، آب سنگین را به آبی سبک برای گیاهان تبدیل می‌کند.

اگر آب باران یا آب آهک در دسترستان ندارید و از آب لوله کشی برای آبیاری گیاه استفاده می‌کنید، حتما از یک شب قبل آب را در ظرفی رو باز بریزید و بگذارید برای چند ساعت به همان حالت باقی بماند. به این شکل، کلر آب آزاد شده و برای گیاهان مناسب‌تر می‌شود.
قبل از آبیاری بعدی، اجازه دهید سطح رویی خاک کاملا خشک شود.

پاچیرا میانه خوبی با پاشیدن آب روی ساقه اش ندارد؛ بنابراین هرگز آب را بر روی ساقه‌ی پاچیرا نریزید، چون باعث پوسیده شدن گیاه می‌شود.

رطوبت:

میزان رطوبت هوا برای پاچیرا بسیار مهم میباشد. رطوبت هوا باید حدود 45 الی 55 درصد باشد. برای اینکه این میزان رطوبت را برای گیاه تامین کنید، می‌توانید برگ‌های گیاه را با آب اسپری کنید. یک شست و شو با آب هم می‌تواند برای گیاه مفید باشد؛ چون هم رطوبت را تامین کرده و هم گرد و غبار را از گیاه پاک می‌کند.

نور:

پاچیرا باید در مکانی روشن قرار بگیرد، اما جای نگرانی نمیباشد چون می‌تواند در سایه نسبی هم رشد خوبی داشته باشد.
در میانه روز و زمانی که حرارت خورشید به اوج خود می‌رسد، گیاه نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد.
اگر از پاچیرا در خارج از محیط داخلی خانه نگهداری می‌کنید، جهت اطمینان بیشتر بهتر میباشد آن را در مکانی که دارای سایه‌بان میباشد قرار دهید. پاچیرایی که تازه به خانه آورده می‌شود، ابتدا باید در سایه نسبی قرار بگیرد و پس از گذشت زمان و عادت کردن به محیط، به مکانی پرنور منتقل بشود.

مکان پاچیرا را خیلی تغییر ندهید. گیاه از این اتفاق دچار آسیب شده و با ریختن برگهایش، نارضایتی خود را ابراز می‌کند. در آپارتمان، دمای متعادل خانه (12 تا 25 درجه سانتی گراد) برای آن مناسب میباشد. پاچیرا بطور کلی از سرما یا گرمای شدید خوشش نمی‌آید.
پاچیرا از سری گیاهانی است که به سمت نور متمایل می‌شوند، به همین علت باید آن را مرتبا بچرخانید تا تمام بخش ها به یک اندازه نور خورشید را دریافت کنند.

این پست توصیه می شود

نظرات