نهال لیموشیرین

توسط
در نهالستان

نهال لیموشیرین:

نهال لیمو شیرین که در بعضی از مناطق ایران مانند نواحی شمالی ، خوزستان، کرمانشاه ، کرمان و فارس یافت میشود به نام علمی Citrus Limetta شناخته میشود. این رقم که در دنیا به نام Persian sweet Lime  آن را میشناسند درختی است با شاخه های نامنظم و نسبتا کوتاه و دارای میوه ای پرآب ،شیرین بدون اسید سیتریک با پوستی کاملا صاف و نازک به رنگ زرد متمایل به کاهی میباشد.

ترکیبات شیمیائی لیموشیرین:

ارزش غذائی 100 از گرم لیمو شیرین که معادل یک عدد لیمو شیرین بزرگ میشود حاوی 8/29 کالری، 74/0گرم پروتئین ، 5/10 گرم قند، 14/0 گرم چربی ، 8/2 گرم فیبر، 10 میکرو گرم اسید فولیک ، 150 میلی گرم پتاسیم، 53  میلی گرم ویتامین C است.

خواص داروئی لیموشیرین:

نهالستان/

پتاسیم به مقدار زیادی در لیمو شیرین یافت ، این عنصر از جمله ترکیباتی است که می تواند از بروز بیماری های قلبی عروقی پیشگیری کند و همچنین بین آب و الکتریت های بدن تعادل برفرار نماید. افرادی که مبتلا به کم خونی بخصوص کم خونی از نوع اسید فولیک هستند باید این میوه را مصرف کنند. از دیگر خواص لیمو شیرین اثر مفید روی معده، هضم دستگاه گوارش ، خنثی شدن مقداری از اسید معده، جلوگیری از تخمیر غذا در معده و پیشگیری از نفخ معده است به همین دلیل پزشکان مصرف روزانه یک لیمو شیرین را به تمامی مبتلایان به ناراحتی معده توصیه میکنند. حجم زیادی از لیمو شیرین را آب تشکیل میدهد و به همین علت این میوه خاصیت ادرارآور و همینطور ملین است. لیمو شیرین به علت مواد آنتی اکسیدان فراوان سبب رفع تصلب شرائین و بیماری های قلبی می شود. لیمو شیرین حاوی اسید سیتریک و ویتامین C بسیار زیادی است. ویتامین B و انواع ریزمغذی های بسیار مفید مانند عنصر سلنیوم در لیمو شیرین موجب به حداقل رسیدن جمعیت رادیکال آزاد در ناحیه آسیب دیده میشود. ویتامین C موجود در لیمو شیرین باعث جذب بسیار زیاد آهن در بدن می شود و به همین علت از بروز کمبود آهن در بدن جلوگیری میکند. مصرف لیموشیرین تازه که حاوی ویتامین C فراوان است در کاهش بروز انواع حساسیت موثر است.

این پست توصیه می شود

نظرات