نهال کیوی

توسط
در نهالستان

آبیاری نهال کیوی:

نهالستان/

یکی از مهمترین عملیات های باغداری کیوی آبیاری نهال ها به اندازه ی کافی است، کیوی از جمله نهالانی است که به آب بسیار فراوانی نیاز دارد اما آبیاری بیش از اندازه هم می تواند به آن آسیب برساند، به همین علت ابیاری آن در تابستان بایستی با دقت بسیار کافی انجام بشود. در سال اول ضرورت دارد که ریشه ها در خاک کاملا مرطوب حفظ بشوند به شکلی که خاک لجن نشود.  نهال های جوان کیوی در مواقع خشک سال نسبت به خشکی هوا مقداری حساس هستند به همین علت مسئله آبیاری و حفظ رطوبت خاک برای احداث باغات کیوی بسیار مهم است. آبیاری میکروجت و آبیاری قطره ای برای نهال های کیوی در باغات شمال ایران به خصوص مازندران بسیار توسعه یافته است و از روش های دیگر مناسبتر میباشد.

دمای نهال کیوی:

کیوی نه تنها متعلق به مناطق نیمه گرمسیری نیست بلکه متعلق به مناطق معتدله است. کیوی خزان دار است و به یک دوره سرمایی جهت باز شدن جوانه ها نیاز دارد، در تابستان بهتر است دمای هوا از 40 درجه بیشتر نشود اما دمای زیر صفر زمستان را می تواند تحمل کند. کیوی برای داشتن یک کشت موفق نیاز به حدودا 220 روز عاری از یخبندان دارد.

ازدیاد با قلمه:

مهمترین نکته در این راه انتخاب پایه مادری است، پایه مادری مناسب باید از نظر فوتوتیپ و ژنوتیپ سالم باشد، از میان قلمه ها آن هایی را که از رشد رویشی شاخه یکساله بدست آمده اند را انتخاب می کنیم، طول این قلمه ها بهتر است 10 تا 15 و قطر آن ها بین 7 تا 1 سانتی متر باشد، این قلمه ها بهتر است دارای سه جوانه نیز باشند.

نکته: زمان مناسب برای قلمه گیری نیمه دوم دی ماه الی نیمه دوم بهمن ماه می باشد.

برای قلمه گیری لازم است نکات زیر رعایت شوند:

  • قیچی باید کاملاً تیز باشد تا باعث له شدن بافتهای قلمه نشود.
  • محل فوقانی قلمه شیب مناسب داشته و با چسب پیوند پوشیده گردد.
  • محل تحتانی قلمه ها با قارچ کش تیوفانات متیل به نسبت 5-2 در هزار و بنومیل به نسبت 1 در هزار ضدعفونی گردد.

برای خرید نهال کیوی با نهالستان جلیلی در تماس باشید.

این پست توصیه می شود

نظرات