گل ارکیده

توسط
در نهالستان

روش نگهداری گل ارکیده:

نهالستان جلیلی

قبل از هر چیزی شاید لازم باشد روش نگهداری گیاهان آپارتمانی را مطالعه بکنید و سپس بدانید که گیاه ارکیده در حالت طبیعی در کشو‌‌رهای مانند مالزی و تایلند بر سر شاخه‌ها رشد می کند. پس می توان فهمید که گل ارکیده در حالت طبیعی در خاک نیست و رطوبت را از هوا و بارش‌های باران دریافت می کند. و البته همانگونه که از شرایط آب و هوایی زادگاهش پیداست این گیاه به رطوبت بالایی نیاز دارد. از تمام این موارد می توان نتیجه گرفت که گل ارکیده را نباید در خاک عادی کاشت و خاک خاص خودش را می‌خواهد، نیاز به رطوبت و البته نور غیر مستقیم خوبی دارند.

خاک مناسب گل ارکیده:

مهم ترین ویژگی خاک ارکیده این میباشد که زهکشی مناسبی داشته باشد و آب به سرعت از آن عبور بکند. دو نوع خاک برای گل ارکیده استفاده می شود: پوسته درخت (چیپس) و خزه درشت (ماس)

اگر خاک ارکیده پوسته درخت باشد، لازم میباشد که سالی یک بار یا دوسال یک بار تعویض بشود، چون بافت چوبی آن به مرور زمان خرد می شود و خاصیت زهکشی و خارج شدن آب را از دست می دهد.
برای عوض کردن خاک کافیست ارکیده را با دقت و به آرامی از گلدان بیرون آورید، خاک قبلی آن را دور بریزید و ریشه های پوسیده و سیاه شده را با قیچی ببرید. حالا گیاه را دوباره در گلدان بگذارید و خاک جدید را روی آن بریزید.

به نظر پرورش دهندگان ارکیده، بهترین خاک برای این گیاه، پوسته درخت یا همان چیپس میباشد.

دما:

گیاه ارکیده دمای ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتیگراد یا دمای معتدل را بسیار دوست میدارد. اگر می خواهید گل های ارکیده با کیفیت و بزرگ باشند، گلدان را در همین دما و در محیطی بگذارید که جریان هوای متوسط هم در آن وجود داشته باشد.

مثلا در اتاقی که پنجره دارد یا دستگاه تهویه هوا روشن میباشد اما دقت بکنید که ارکیده را مقابل باد کولر یا دستگاه تهویه هوا نگذارید و همچنین از گذاشتن آن در نزدیکی بخاری و شوفاژ و جریان هوای خیلی گرم یا سرد خودداری بفرمایید.

این پست توصیه می شود

نظرات