گیاه افرا

توسط
در نهالستان

افرا:

نهالستان

درخت افرا یا آفرین قطعا میتوان گفت یکی از زیباترین درختان موجود در جهان میباشد. این درخت با آن شاخ و برگ های ظریف و رویایی انسان را به ناگاه یاد شعر معروف (ساقی و مطرب و می جمله مهیاست ولی/عیش بی یار مهیا نشود یار کجاست) می اندازد. داشتن این درخت زیبا برای اهالی دنیای گل و گیاه به سان داشتن یک فرش یا تابلو فرش ابریشم در خانه برای خانه داران می باشد. این گیاه برای تهیه بنسای بسیار مناسب است و بنسای های گران قیمت با آن تهیه می شود.

افرا بومی مناطق شرق آسیا مخصوصا ژاپن میباشد. واقعا اجرای باغ های ژاپنی بدون این درخت معنایی ندارد چون که این درخت به تنهایی هنر و سرمایه های مشرق زمین را به رخ میکشد. البته حساس به یخبندان و آفتاب سوختگی و باد های شدید میباشد و ارتفاع آن از نیم متر تا ۷ متر متغیر میباشد و برگهای آن تنوعی در حدود سبز تا قرمز را داراست. تاکنون ۳۰۰ گونه ی آن شناسایی شده است. در مناطق بومی خود در حاشیه جنگل ها و زیر سایه درخت های بزرگتر رشد کرده و به شرایط آب و هوایی معتدلی عادت دارد.

خواص افرا:

همچنین از این گیاه شربتی تهیه میشود به نام شربت افرا که دارای خاصیت دارویی شگرفی میباشد.

مهمترين خاصيت شربت تهيه شده افرا خاصيت ضد اكسيداني و ضد التهابي آن میباشد كه تاثير مستقيم آن مبارزه با سرطان و ديابت میباشد.
يكي ديگر از خواص شگفت‌انگيز اين درخت درماني ترميم سلول هاي عصبي و درمان بيماري آلزايمر میباشد؛ علاوه بر آن افرا به حفظ سلامت ماهيچه هاي قلب هم كمك مي‌كند.
شربت افرا توسط تركيب شيره افرا با مقدار لازم آب تهيه مي‌شود. برخي از تركيبات مفيد افرا در چاي، بذر كتان و ميوه ها و سبزيجات ديگر يافت ميشود ولي شربت افرا همه اين تركيبات را به تنهايي در بردارد.
انجمن سلامت آمريكا درنظر دارد كه از اين ماده غذايي سودمند در مواد خوراكي مختلف به خصوص چاشني ها به طور گسترده استفاده بكند.

این پست توصیه می شود

نظرات