نهال هلو

توسط
در نهالستان

نهال هلو:

نهالستان/

نام علمی هلو PRUNUS PERSICA و متعلق به تیره ROSACEAE (به فارسی ورد سانان) میباشد. موطن اصلی هلو نواحی گرم چین است در حدود ۲۰۰۰سال قبل از میلاد مسیح کشت میشده و در حال حاظر جنگلهای وسیعی از گونه های وحشی هلو وجود دارد . تحقیقات اخیر نشان داده استکه درخت هلو از چین به ایران و اروپا انتقال پیدا کرده است .دارای برگهای ساده متناوب با کناره های برگشته و گلهایی به رنگ صورتی و گلی مایل به ارغوانی میباشد که قبل از پیدایش برگها ظاهر میشوند.

نهالستان/
مقاومت هلو در برابر سرمای زمستانه از سیب و گلابی کمتر و تقریبآ مشابه ‹به› میباشد . برای هلو سرمای کشنده معمولآ حدود ۲۱- درجه سانتی گراد میباشد ولی اگر هوا به سرعت سرد شود در دمای ۹- تا ۱۳- درجه سانتی گراد نیز جوانه و حتی شاخه های جوان خشک می شوند. نیاز سرمایی هلو برای بیرون امدن از استراحت زمستانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت میباشد .هلو در مقابل گرمای تابستان مقاوم تر از سیب است و در تابستانهای گرم میوه های آن مانند گلابی کیفیت بهتری دارد .
-ریشه هلو در برابر کمبود تهویه خاک بسیار حساس میباشد و از غرقاب شدن به شدت صدمه می بیند. این درخت برای بهترین رشد به خاکهای نسبتآ سبک با عمق۱تا۵/۱ متر و زهکشی کامل نیاز دارد .هلو ۲ تا ۳ سال بعد از کشت شروع به گل دادن کرده و اولین محصول اقتصادی خود را در سال چهارم یا پنجم تولید میکند .عمر اقتصادی هلو حدود ۱۰سال است و بعداز آن بار دهی آن کم می شود و باید درخت را قطع کرد .

-گل هلو بصورت جانبی از یک جوانه ساده ( SIMPL BUD ) روی شاخه یک ساله به وجود می آید . اکثر ارقام هلو خود بارورند ،گرده افشانی می تواند توسط باد انجام شود ولی کندو گذاری مقدار محصول را بالا می برد .در هلو معمولا تعداد میوه ی تشکیل شده بسیار بیشتر از حد تحمل درخت است و این درخت باید حتمآ تنک شود.
-میوه ی هلو به وسیله ی تعدادی کرک پوشیده شده است .گوشت میوه ممکن است سفید یا زرد و در اطراف هسته قرمز باشد .هسته ممکن است به گوشت چسبیده یا از ان جدا باشد . FREE STONE به خاطر گوشت نرم و پر آبی که داردند برای مصرف به صورت تازه و انواع هسته چسبان یا CLING برای کمپوت سازی مناسبند.

برای خرید نهال هلو با نهالستان جلیلی در تماس باشید.

این پست توصیه می شود

نظرات