نهال سیب

توسط
در نهالستان

نهال سیب:

نهالستان/

سیب بیشتر از 7500 گونه ی متفاوت دارد. این درختان چند ساله در نواحی استوایی گل نمی دهند. و از نوع درختان سردسيري معتدل و دارای خزان مي باشند. وطن اصلی سیب حوالی قفقاز، ترکمنستان و ناحیه هایی از شوروی سابق میباشد. شکل ظاهری آن درختچه یا درخت کوتاه قامت میباشد. برگ هایش ساده و بیضی شکل و جوانه های زایشی دارد. عموما گل ها ی آن توسط زنبور گرده افشانی می شوند. وقتی ارقام مختلف به حد کافی رنگ مورد نظر را گرفتند برداشت شروع میگردد.

بعضی از خواص سیب:
حفظ طراوت و شادابی پوست موثر میباشد.
سیب دارای ریبوفلاوین ( ویتامینB2)، ویتامین C  و A، مواد معدنی مانند آهن، منیزیم، کلسیم  و پتاسیم می‌باشد.
فشارخون را منظم می‌کند.
مصرف منظم سیب، احتمال بروز سرطان ریه را ۵۰درصد کاهش می دهد.
از بروز بیماری نقرس و درد مفاصل پیشگیری می‌کند.
پکتین در سیب، نیاز بدن به انسولین را برطرف می کند، بنا بر این برای بیماران دیابتی مفید میباشد.
سیب مقوی مغز میباشد. به همین علت برای کسانی که کارهای فکری انجام می‌دهند مفید می‌باشد.

شرایط محیطی سیب:
این درخت 3 بار نیاز اساسی به آبیاری دارد: قبل از شکوفه دادن، 20 روز پس از پایان گلدهی و در پایان ریزش طبیعی میوه که فصل خرداد میباشد. جوانه درخت تا دمای زیر 7 درجه و درخت تا منفی 35 درجه را تحمل میکند. حداکثر دمای قابل تحملش نیز 38 درجه میباشد. خاكهاي شني-رسي را به خاك هاي سنگين رسي يا زياد سبك سنگلاخي و شني ترجيح مي دهند.برای تغذیه درخت از مخلوط کود شیمیایی و کود دامی پوسیده استفاده نمایید. هرس درخت باید در تابستان انجام گیرد.

آفات و بیماری های سیب:
کرم سیب،لیسه سیب، کنه قرمز اروپایی، سرخرطومی سیب و شته ها ازانواع افات درخت سیب میباشد. بهداشت عامل مهمی در حفظ سلامتی درخت میباشد. از بیماری های آن نیز لکه سیاه سیب، پوسیدگی فیتوفترایی، زنگ سرو کوهی سیب، آتشک و سفیدک سطحی سیب می باشد.

این پست توصیه می شود

نظرات