گیاه آلوکازیا

توسط
در نهالستان

آلوکازیا یا گیاه بابا آدم :

گیاهی که امروز به شما معرفی میکنیم گیاه بابا آدم میباشد که بهش گوشفیلی میگویند و نان علمی اون آلوکازیا میباشد که با برگهای درشت و بزرگ سبز رنگ معروف میباشد. خیلی جالب است که بدانید اهلی کردن بابا آدم از فیلیپین شکل گرفته، در شمال ایران کنار برکه ها و آبگیرها و حتی به عنوان گیاه فضای سبز مقابل هتلها و رستورانها کاشته میشود و از این گیاه برای مصارف دارویی هم استفاده میشود که در ادامه به بررسی هر آنچه که شما باید در خصوص این گیاه بدانید می پردازیم.

معرفی آلوکازیا، گیاه بابا آدم

نام علمی این گیاه ALOCASIA AMAZONICA و از خانواده Araceae میباشد که بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی (خواستگاه اصلی آن آسیا) می باشد.این گیاه دارای برگهایی بزرگ و قلبی یا سهمی شکل (برگهای گاه بزرگ به شکل گوش فیل و گاه برگ های کوچک تر به شکل قلب یا کمان) میباشد که طول برگ های اون به 20 الی 90 سانتی متر میرسد. یک نکته جالب این که این گیاه اندازه برگ ها را به تناسب نوری که به گیاه میدهید تنظیم میکند تا نور بیشتری دریافت کند.

برای نگهداری آن باید رطوبت محیط بالا باشد و در هوای مرطوب رشد بسیار خوبی خواهد داشت، آلوکازیا  برای پرورش در تراریوم یک گزینه بسیار عالی به حساب می آید.

آبیاری:

گیاه بابا آدم رطوبت را دوست دارد و این رطوبت دوست در خاک آن کاملا باید نمایان باشد سعی کنید که همیشه خاک اون مرطوب باشد(توجه کنید مرطوب نه خیس) و هر 2 الی 3 روز یکبار گیاه رو آبیاری بکنید فقط زمانی آبیاری را کاهش دهید که گیاه به خواب برود و این زمان در پاییز و زمستان اتفاق می افتد. پس نیاز به آبیاری زیاد دارد و فقط آبیاری را در زمستان و پاییز کم کنید.

خاک مناسب:

این گیاه به خاک غنی که دارای مواد مغذی کامل میباشد نیاز دارد البته زهکشی برای این گیاه بسیار مهم است درسته آبیاری را دوست دارد و خاک همیشه باشید مرطوب باشد ولی وجود زهکشی مناسب باعث خروج آب اضافی از زیر گلدان شدن و ریشه آسیب نخواهید دید. بهترین گزینه برای خاک آن یک قسمت پیت ماس و یک قسمت پرلیت به همراه ورمی کمپوست برای غنی سازی خواک باشد.

این پست توصیه می شود

نظرات